ahşap bardak altlığı

KAHVE''DEN ÖNCE GELEN LEZZET

Saray''da Salep içmek için büyük ve kulpsuz porselen fincanlar kullanılırdı. Tarihçilere göre, Ortadoğu'ya özgü bir içecek olan salep, kahvenin yaygınlaşmasından önce Avrupa'da, özellikle de İngiltere'de "Salep dükkânları''nda satılır, tereyağlı ekmekle birlikte servis yapılırdı. Ancak, kahvenin yaygınlaşmasıyla bu gelenek zamanla yok oldu.

Doğal ahşap sunumlar ile salep servisine ne dersiniz? Çay ve kahve altlığı olarak tasarlanmış olsalar da aslında her biri çok amaçlı birer sunumdur. Siz de bu özel ahşap sunumları dilediğiniz içeceğiniz ile uyumlu hale getirip ikramlarınızın lezzetini ahşabın sıcaklığı ile taçlandırabilirsiniz. 

Doğal ahşap bardak altlıklarımız ile salep servisi. 

Salep mi desek yoksa Sahlep mi? Hangisi daha doğru ki? Ne farkeder, önemli olan tadı elbet...

Soğuk kış günlerinde, özellikle kar yağışını izlerken, cam kenarında içilen sıcacık tarçınlı sütlü salepin kokusu oldukça davetkardır.

Salep Nedir? 

Salep en bilinen hali ile hoş kokulu, süt veya suyla yapılan, tarçınla süslenerek servis edilen içecektir. Özellikle dondurma yapımında da kullanılır ve dondurmanın o hoş tadı buradan gelir.

Salep işin özünde bitkilerden elde edilir. Yabani orkidelerin çoğu yumru köklüdür. İşte bunların kökündeki yumrular salep yapımında kullanılır. Ülkemizde bu bitkiler ise “salepgiller” olarak adlandırılır.

Salep Kelimesinin Kökeni 

Salep kelimesi Latincede “orchis” olarak söyleniyor. Bu kelimenin Türkçe ’deki karşılığı ise salep olarak çevriliyor. 

Salep çok eskiden beri Araplar, Türkler ve Persler tarafından bilinen ve çayı içilen bir bitki iken Avrupa bu bitkiyle 15. yüzyılda tanıştı. Türklerin saleple tanışıklığı ise daha eski dönemlere uzanıyor. 8. yüzyıldan itibaren İslamiyet'in kabulüyle birlikte, İslam dininin yasakladığı şarap ve kımız gibi alkollü içkilerin yerini boza, şıra ve salep gibi alkolsüz içkiler aldı. Şıra daha çok yaz aylarında tercih edilirken, boza ve sıcak sıcak servis edilen salep, kış aylarında içiliyordu.

Salep kelimesi dilimize aslında Arapça’daki “sahlap” kelimesinden dilimize geçmiştir. Salebin elde edildiği yabani orkide bitkisi pek çok türe sahiptir ve bunların hepsi Latince olarak adlandırılmaktadır. İşte bu zorluktan kurtulmak için salep elde edilen tüm bu orkide türlerine ortak ad olarak “sahlep” kelimesi verilmiştir. Arapça sahlap kelimesinden bu isim alınmıştır. Bu bitkiden elde edilen içecek yapılan toz ise salep olarak adlandırılmıştır. Yani salep kelimesi, sahlap kelimesinin zamanla evirilmesi ile dilimize girmiştir. Ancak halen bitki ile içeceği ayırabilmek için bitkiye sahlep, içeceğe ise salep denilmektedir.

Hangisi Doğru Sözcük? 

Salep mi sahlep mi hangisi doğru diye düşünenler için biraz dikkatli olmak yeterli. Dışarda menüde yer alan içecek menüsünde salep yazdığını görürsünüz. Marketlerden hazır salep almak isterseniz yine salep yazdığını göreceksiniz. Bu yaygın kullanım sayesinde dilimize salep kelimesi yerleşmiştir. 

Bu fikirleri teyit etmek için TDK sözlüğüne baktığınızda “sahlep: eski dilde salep” ifadesini göreceksiniz. Salep kelimesine baktığınızda ise tam tanıma ulaşabilirsiniz. Yani bu demek oluyor ki salep ve sahlep kullanımı yanlış değildir. Ancak sahlep Arapça’ya daha yakın ve dilimizde söylenmesi oldukça zor bir kelime. Bu nedenle salep daha Türkçe diyebiliriz.

KUVVET MACUNU YAPILIRDI

Osmanlı İmparatorluğu döneminde ise padişahlar için hazırlanan kuvvet macunlarına zencefil, kişniş, sinameki, çörek otu, Hindistan cevizi, anason gibi birçok şifalı bitkinin yanı sıra salep de eklenirdi. Üzerine tarçın ve zencefil karışımı serpilmiş salep, soğuk kış günlerinin önemli sembollerinden biriydi. Yine o dönemde kışın sokaklarda güğümlerle salep satılır, halk bu sütlü içeceği şifa niyetine içerdi. Salep güğümü maltızın üzerine oturtulur, müşteriler maltızın etrafında hem ısınır, hem de salep içerlerdi.

Doğal ahşap sunumlar ile kahve ikramlarınızı taçlandırmaya ne dersiniz?

Salep, boza, kahve veya çay hiç fark etmez. Hepsi için kullanabileceğini ahşap bardak altlığı tasarımlarımız mevcut ve birbiri ile uyumlu hale getirebilirsiniz. 

ahşap bardak altlığı modelleri

Ürün istek listesine eklendi
Ürün karşılaştırmak için eklendi.