Led lambalı ahşap oyma masaüstü Vav harfi dekorları

Vav, İbrani alfabesi'nin ( ו ) ve Ebced hesabına göre Arap alfabesinin ( و ) altıncı harfi olup modern Arap alfabesinin yirmi yedinci harfidir.

Anne karnındaki bir insan sureti ya da secdeye varmış, acizlik makamında bir kul silüeti: Vav... Çileyle yoğrulmuş bir kulun edeple eğilişi, alnını seccadeye sabitleyişi, sıfır olup sonsuzluğa uzanışı... Hepsi "vav" ismiyle müsemma! 

“Elif gibi dimdik, Vav gibi mütevazı ol”

Vav harfi, yeri gelir anne karnındaki halimizi, yeri gelir Vahdet’i (teklik) ve dolayısıyla Allah’ın Vahid ismini simgelemek için kullanılmıştır. Ancak “Mürekkep mi az, neden Vahid yazmıyoruz?” diye soran olmaz. Vav yeter belki de...

Hızır’ın önünde namaz kıldığına inanılan Vav harfine ilgi gerçekten büyüktür! Son dönemde çıkan birçok tasavvuf kitabının kapağında Vav harfi olması bu nedenle şaşırtıcı değildir.

ahşap vav harfi oyma dekor

Vav harfinin önemi nereden gelmektedir?

Vav’ı görünce dur! Vav Harfinin Sırrı Kur’an-ı Kerim’de vav ile başlayan ayetlerde yemin edilmiştir. Bir şeyin üzerine kasem ediliyorsa yemin edilen şeyin delil olarak kullanılacağını anlamalıyız. Bu yüzden vav eğer yemin anlamındaysa, arkasından dikkatlerimizin çekilmek istendiği önemli bir şeyin geliyor olacağını bekleyebiliriz. Ku’anı- Kerim’de çoğu vakitler üzerine -kuşluk vaktine, fecre, geceye, gündüze (vel-fecr, ve’d-duha, ve’n-nehâr, ve’l-asr, ve’l-leyl…) ve bunların alametleri sayılan güneşle aya yemin edilir. Asr sûresinde, mutlak mânâda zamana yemin edilerek, akıp giden vakti dikkatle değerlendirmesi konusunda insanoğlu uyarılır.

ahşap vav harfi

Doğal ahşaptan işleyerek hazırladığımız Vav harfi dekoru. 

  • 3.6 cm kalınlıkta, özel olarak kurutulmuş, doğal ahşaplardan üretilmiştir. 
  • 30x29cm ölçülere sahiptir. 
  • Arkasında 9V pille çalışan led lamba bulunur.  
  • Özel olarak ahşap oyma yapılmıştır. 
  • Gece lambası olarak kullanılabilir. 
  • Nemli bez ile silinebilir. 
  • Su tutmayan iki kat güçlendirilmiş çizilmez vernikle koruma altına alınmıştır. 
  • Ürün AA kalite mobilya sınıfındadır. Ahşap bir masa gibi yıllarca kullanabilirsiniz. 

Vav ile ilgili meşhur bir hikâye de anlatılır:

Osmanlı Devleti’nin en büyük hat sanatı ustalarından biri Hafız Osman’dır.

Hafız Osman, emekli olduktan sonra kafa dinlemek için o devrin en sakin semtlerinden biri olan Üsküdar’a yerleşir. Fırtınalı bir günde kayıkla Beşiktaş’a geçmek ister. Sahilden bir kayığa biner. Yol bitmek üzereyken kayıkçı ücretleri ister. Fakat Hafız Osman, yanına para almayı unuttuğunu fark eder.

Tabii artık çok geçtir. Bir çare gelir aklına… Kayıkçıya “Efendi, yanımda param yok, ben sana bir ‘vav’ yazayım; bunu sahaflara götür, karşılığını alırsın.” der. Kayıkçı, yüzünü ekşitip söylenerek yazıyı alır.

Bir zaman sonra kayıkçının yolu sahaflara düşer. Bakar ki yazılar, levhalar iyi fiyatlara alınıp satılıyor; cebindeki yazıyı hatırlar ve satıcıya götürür.

Satıcı yazıyı alır almaz, ‘Hafız Osman Vav’ı’ diyerek açık artırmaya başlar. Sonunda çok iyi bir fiyata satar. Kayıkçı, bir haftalık kazancından daha fazlasını bu ‘vav’ ile kazanmıştır.

Gel gelelim, bir gün Hafız Osman karşıya geçmek istediğinde yine aynı kayıkçıyla karşılaşır. Yol bitmek üzereyken ücretler toplanır. Hafız Osman da parayı kayıkçıya uzatır. Kayıkçı, “Efendi, para istemez; sen bir ‘vav’ yaz yeter.” der. Hafız Osman, tebessüm ederek cevap verir kayıkçıya: “Efendi, o ‘vav’ her zaman yazılmaz.

Sen dua et, başka bir gün para kesemi yine evde unutayım…

Bursa Ulu Camii’nin her duvarında VAV harfleri yazılıdır. En meşhur ve en güzel VAV harfinin bu olduğu söylenir.

Halk arasında Hızır Aleyhisselâm’ın bu vav harfinin önünde namaz kıldığı rivayeti yaygındır.

Tezhib sanatı ile süslenmiş ve ucuna Lale motifi işlenmiştir. Lale süsleme sanatında Allah’ı c.c. sembolize eder.

Vav harfi, Vahidiyet, Vahdaniyeti ihtiva etmesi yönüyle de Allah’ın birliğini ifade eder.

vav harfi gece lambası

Hattat ve Vav

Hattatlar arasında da özel bir yeri vardır Vav harfinin. Zarif eller tarafından itinalı bir çalışmayla çizilen bu harfi yazmak öyle kolay değildir. 

Ölçülerine riayet ederek başarılı bir Vav harfi çizmek için yıllarca çalışmak gerekir. (Olağanüstü bir yeteneğiniz varsa o başka.) Vav harfini öğrendiniz mi diğerleri çorap söküğü gibi geliverir. Bu yüzden ilk Vav öğretilir hat öğrenciye. Vav icazeti aldınız mı bir kere, harflere de hakim olmuşsunuzdur. Bir nevi Kuran'a açılan kapının anahtarıdır. 

vav harfi tablo

Led lambası ve ahşabın sıcak dokusu ile yıllarca kullanabileceğiniz çok şık bir ürün. 

Ahşap vav harfi özenle oyma tekniği kullanılarak hazırlandı. 

3.5cm kalınlığındaki ağaç özenle iki kat çizilmez vernikle koruma altına alındı. 

Arka kısmına açılan led kanalı içinde 8 çipli beyaz şerit led yerleştirildi ve sabitlendi. 

9V pille çalışan sistemin açma kapama anahtarı ile kolay kullanımı sağlandı. Etrafta kablo görüntüsü olmadan kullanılacak bu ürün gece ve gündüz en şık dekorunuz olacak. 

Vav ve Elif neden birlikte anılır?

Vav aşk ve sabır etmeyi temsil eder. Yıllarca yılmadan, usanmadan, karşılık beklemeden vav çekmeyi öğrenmeye çalışan hat öğrencisinin hissettiği duygudur aşk. Aşk ve sabır olmadan onca zahmete katlanılmaz. Rahle başında vav talimi yapan öğrencilerin kulağına fısıldanan sabır ve mütevazilik öğütleridir. Vav doğdun, Yaradan'a karşı vav gibi yaşayasın ki; öldüğünde Elif gibi dimdik bir şekilde musalla taşına uzanınca, yüzün ak olsun. Vav ve Elif harflerinin bir arada kullanıldığı hatların anlattığı hikaye de budur.

vav harfi tablo

dini ahşap hediyelik ürünler

Vav harfi dekorunu nerelerde kullanabilirsiniz?

Bu ürünü evde, ofiste ve iş yerinde kullanabilirsiniz. Yatak odasında gece lambası olarak, salon ve oturma odalarında masaüstü dekor objesi olarak kullanılabilir. 

Yaklaşık ağırlığı 1Kg 'dır. 30x30 ölçülerinde ve 3.5cm kalınlıkta doğal ağaçtan üretilir. 

Ağırlığı ve ahşabın sıcak dokusu ile çok hoş bir hediye fikri olabilir. 

Sevdiklerinize, ailenize ve iş arkadaşlarınıza hediye etmek için çok anlamlı bir hediyedir. 

İlgili ürünler

Dini ürünler

Ahşap Oyma Vav Harfi Masaüstü Dekor

Architab
131713
₺2.255,00
Uzun yıllar kullanabileceğiniz led lambalı bir dekor. Anne karnındaki bir insan sureti ya da secdeye varmış, acizlik makamında bir kul silüeti: Vav... Çileyle yoğrulmuş bir kulun edeple eğilişi, alnını seccadeye sabitleyişi, sıfır olup sonsuzluğa uzanışı... Hepsi "vav" ismiyle müsemma!  “Elif gibi dimdik, Vav gibi mütevazı ol” Vav harfi, yeri gelir anne...
Duvar Dekorları

Doğal ahşaptan oyma Vav harfi dekor

Architab
131720
₺2.255,00
Uzun yıllar kullanabileceğiniz led lambalı bir dekor. Anne karnındaki bir insan sureti ya da secdeye varmış, acizlik makamında bir kul silüeti: Vav... Çileyle yoğrulmuş bir kulun edeple eğilişi, alnını seccadeye sabitleyişi, sıfır olup sonsuzluğa uzanışı... Hepsi "vav" ismiyle müsemma!  “Elif gibi dimdik, Vav gibi mütevazı ol” Vav harfi, yeri gelir anne...
Mücevher kutuları

Vav Yüzük Kutusu

Architab
131584
₺75,00
Vav Yüzük Kutusu Doğal ahşaptan üretilen dekoratif ve baskılı yüzük kutuları Yüzük seçimiydi mekandı derken ufak ayrıntıları sakın unutma. Bu küçük ayrıntılar yüzük kutusu tabi ki. O kadar para verip aldığınız yüzüğü teklif ederken sıradan bir kutuya koymak istemezsiniz herhalde. onun da o gün için bir önemi olmalı diye düşünüyorum. O kadar uğraşıp...
Ürün istek listesine eklendi